Meble do sypialni – jak wybrać łóżko i materac?

list Kategoria: Meble do sypialni

Meble do sypialni – jak wybrać łóżko i materac?

Czy wiesz, że każdy z nas spędza w łóżku ok. 25 lat w ciągu całego swojego życia? Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważny jest sen, ale często sprowadza się on do marginesu naszej codzienności i jego odpowiednia higiena schodzi na drugi plan. Jest kilka czynników, które składają się na jakość snu, a jedną z najważniejszych, o które możesz zadbać bez zbędnych wymówek jest wybór odpowiedniego łóżka, a konkretniej materaca. Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie wygodnego łóżka do sypialni.

1. Rodzaje materacy

Szukając idealnego materaca można pogubić się w wariantach oferowanych przez producentów. Najogólniej rzecz ujmując możemy je podzielić na trzy kategorie: piankowe, sprężynowe i hybrydowe (połączenie tych dwóch pierwszych). 

Materace piankowe to te, których, jak nazwa wskazuje, wypełnienie stanowi pianka. Szczególną uwagę należy zwrócić na jej jakość. Najczęściej stosowaną i najpowszechniejszą jest pianka poliuretanowa, która ma dużą odporność na odkształcenia oraz wygniecenia. Zapewnia odpowiednią amortyzację sylwetki, posiada przewiewną strukturę,  jest elastyczna i sprężysta. Inną, dostępną na rynku jest pianka wysokoelastyczna HR – to także rodzaj pianki poliuretanowej jednak o zwiększonej sprężystości i wytrzymałości. W odróżnieniu od tradycyjnej pianki posiada bardziej nieregularną strukturę i większą gęstość, dzięki czemu dwa razy szybciej odzyskuje swój pierwotny kształt, co oznacza, że dużo szybciej reaguje na każdą zmianę pozycji ciała. Jej atutem jest również doskonała wentylacja – obieg powietrza uniemożliwia rozwój pleśni i grzybów.

Materace sprężynowe uchodzą za te najwygodniejsze, ponieważ najlepiej dopasowują się do naszego ciała. Obecnie na rynku występują przede wszystkim w wersji kieszeniowej: każda sprężyna oddzielona jest od innej i zamknięta w małej kieszonce z przewiewnego materiału. Materace kieszeniowe są dla każdej osoby chcącej zapewnić sobie stabilne, ortopedyczne podparcie. Producenci dzielą je na trzy, pięć lub siedem stref komfortu, które mają różne poziomy twardości, by zapewnić odpowiednią stabilizację ciała, gdyż każdy z jego odcinków potrzebuje innego stopnia podparcia – dzięki temu nasze ciało utrzymane zostaje cały czas w linii prostej. Jeśli jesteś zainteresowany materacem sprężynowym, zobacz materac VERO MAX wyposażony w siedem stref komfortu!

Materace hybrydowe to materace, które składają się z większej ilości elementów i są bardziej zaawansowane technologicznie. Oprócz sprężyn kieszeniowych i pianki mogą mieć w swojej budowie lateks czy matę kokosową. W tym wypadku polecamy, np. materac VASTO z serii da tych najbardziej wymagających.

2. Twardość materaca

Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. To co dla ciebie może uchodzić za miękkie, dla innych niekoniecznie. Wyróżniamy pięć stopni twardości materaca:

H1 oznacza materac miękki, H2 – średniomiękki, H3 – średniotwardy, H4 – twardy, H5 – bardzo twardy.

Twardość H1 najpewniej sprawdzi się dla dzieci, H2 dla osób o masie ciała do 80 kg, H3 dla osób pomiędzy 80 a 100 kg, powyżej najlepsza będzie H4 czy nawet H5. Dlaczego jest to tak ważne? Gdy materac jest za miękki i nadmiernie się w nim zapadamy, rano możemy mieć problem ze wstaniem, a nawet wyprostowaniem się. Odwrotnie: gdy jest za twardy możemy odczuwać nieprzyjemne drętwienie. Co, gdy musimy podzielić się materacem z osobą, która jest od nas znacząco lżejsza lub cięższa? Najlepiej wybrać dwustronny materac partnerski o różnych stopniach twardości. Jest to najlepszy kompromis, gdyż po odwróceniu posiada on inny stopień twardości, co pozwoli najlepiej dopasować go do potrzeb użytkowników. Przykładem materaca dwustronnego jest MATERAC PALERMO z Allmeblo, który z jednej strony ma twardość H2, z drugiej H3.

3. Rozmiar materaca

Standardowo wyróżniamy dwa typy: pojedyncze i podwójne. Materac pojedynczy to taki o rozmiarach 80×200 cm lub 90×200 cm. W przypadku par najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie materac o wymiarach 140×200 cm lub, przy większych stelażach, 160×200 cm albo wybór dwóch, różnych, pojedynczych materacy dostosowanych do potrzeb każdego z użytkowników i konfiguracja ich w jeden. Kluczowe jest tu przede wszystkim odpowiednie dopasowanie ich wysokości. Sklep Allmeblo daje wiele możliwości. Przykładowo MATERAC FORTE o twardości H3/H5, sprawdzi się dla użytkownika o wyższej wadze i będzie stanowić idealne połączenie z MATERACEM PALERMO dla drobniejszego partnera. Pamiętaj jednak, że dla zniwelowania szczeliny konieczne jest zastosowanie dodatkowego materaca nawierzchniowego, pokrowca lub specjalnego łącznika.

4. Zadbaj o czyste sny!

Ostatnim, równie ważnym składnikiem wygodnego materaca jest… pokrowiec. Pamiętaj, by wybrać taki, który został wykonany z najwyższej jakości materiałów i jest hipoalergiczny, by nie narażać Twojej skóry i zapewnić prawidłowy przepływ powietrza. Ważne jest, by w razie potrzeby móc go ściągnąć i wyprać. To bardzo ważne, bo jeśli materac jest pozbawiony zdejmowanego pokrowca, będzie go trudno utrzymać w czystości.

Pamiętaj, że przy wyborze materaca powinieneś kierować się przede wszystkim własną wygodą. Wszystkie powyższe zasady są jedynie wskazówkami, bo każdy z nas jest inny. Najważniejsze, byś rano budził się wypoczęty i zrelaksowany – to będzie najlepszy znak tego, że nowy materac okazał się strzałem w dziesiątkę. Jeśli nadal masz problem ze zdecydowaniem, jaki materac byłby dla ciebie najlepszy lub potrzebujesz niestandardowego rozwiązania pracownicy sklepu Allmeblo chętnie ci pomogą.

Materace do łóżka

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło